Przed Tobą prawdziwe wyzwanie – jak zorganizować Wieczór Panieński? Pierwszy raz jest najgorszy, ale uwierz mi – nie taki diabeł straszny! Organizując taki wieczór musisz wziąć pod uwagę kilka złotych zasad, które zdecydowanie ułatwiają przygotowanie tego wydarzenia. Pomyśl o tym jako o wieczorze, który z pewnością będzie świetny i na długo pozostanie Wam w pamięci. Przeczytaj koniecznie poniższe zasady a gwarantuję Ci, że poczujesz się pewniej!

główny dowódca wieczoru panieńskiego

Jeśli chodzi o osobę, która podejmuje decyzje jak zorganizować Wieczór Panieński to zazwyczaj jest to świadkowa. Jeśli przypadła Ci ta rola, a nie czujesz się na siłach, by podjąć takie zadanie, przywilej organizatora możesz bez problemu oddać bardziej zorganizowanej osobie.

Istnieje też możliwość skorzystania z pomocy konsultanta, natomiast tej opcji raczej nie polecamy – nie dość, że jest droższa, to oddanie organizacji tego wieczoru osobie, która nie zna Panny Młodej może przynieść odwrotny skutek.

lista zaproszonych gości

Tajemnicą nie jest, że osoby zaproszone na ten wieczór muszą być w przyjaznych stosunkach z Panną Młodą. Najlepiej, aby były to najbliższe koleżanki i damska część bliskiej rodziny. Na początku planowania dobrze wypisać sobie “pewniaki”, które mają zostać zaproszone, a w przypadku niewystarczającej ilości osób zaprosić dalsze koleżanki i stworzyć listę rezerwową. To bardzo ważne – lista rezerwowych oszczędzi Ci głowienia się nad kolejną koleżanką, którą można zaprosić. Praktycznie zawsze zdarza się tak, iż w ostatnim momencie ktoś się wykrusza, a wtedy lista rezerwowych ratuje imprezę i zwiększający się koszt na osobę.

Najlepiej listę zaproszonych i rezerwowych skonsultować z Panną Młodą. O reszcie nie musi wiedzieć, ale listę gości warto skonsultować. Jeśli jednak nie chcesz tego robić, zapytaj Pannę Młodą o kategorię “pewniaków”. Może się okazać, że o kimś zapomniałaś!

składki i rozliczenia

Jako organizator imprezy musisz zadbać o to, by dostosować atrakcje do budżetu. Aby mniej więcej wiedzieć ile musicie przeznaczyć na ten wieczór, warto zrobić wstępny kosztorys. Koniecznie weź pod uwagę zarys planu oraz główne atrakcje, z których nie możesz zrezygnować. Pamiętaj, że część atrakcji i dekoracji możesz wykonać samodzielnie lub z pomocą pozostałych uczestniczek – z pewnością każdą z nich ucieszy fakt, że dzięki temu koszt się obniży. 

Warto mieć na uwadze, że wstępny kosztorys może się jeszcze mocno zmienić. Dobrze by było, gdyby uczestniczki wcześniej dały zaliczkę – dzięki temu płatność rozłoży się na raty, a Ty nie będziesz musiała za nie wszystkie wykładać. Z doświadczenia wiemy, że niejeden koszt może nas zaskoczyć – szczególnie przy “dopieszczaniu” całej imprezy dekoracjami, jedzeniem czy trunkami.

Jeśli Przyszła Panna Młoda będzie chciała się dołożyć – jasne, dlaczego nie. Jedynym warunkiem jest to, że to ona musi wyjść z inicjatywą. Wiadomo, że jeśli chce drogiego wyjazdu w góry, wypadałoby się dołożyć. Jeśli jednak nie wykazuje ku temu inicjatywy – zorganizujcie taki wieczór, przez który nie wpadniecie w długi, a będzie i tak fajny.  Choć brzmi abstrakcyjnie – da się i mamy na to gotowe pomysły.

Podpowiadamy jak zorganizować wieczór panieński - złote zasady

MOTYW PRZEWODNI wieczoru panieńskiego

Jeśli przeszłaś przez poprzednie punkty to przechodzimy do konkretów. Jak zorganizować Wieczór Panieński? Zaczynając od wyboru tematu tudzież stylu. Motyw przewodni jest bardzo ważny, gdyż dodaje całemu wydarzeniu oryginalności. Jeśli wiesz, że Przyszła Panna Młoda uwielbia lata 80 – zorganizuj Wieczór Panieński w takim stylu! Inspiracji może być wiele – ulubiony kolor, aktor, w którym się podkochuje, ukochane państwo czy nawet styl muzyki.

Przykładowe motywy przewodnie:

 • Boho

 • Hawaje

 • Pin Up Girl

 • Lata 70, 80 czy 90

 • Francuski Styl

 • Motyw flaminga

Przygotuj pod to szereg dodatków – najlepiej, abyś je zrobiła sama bądź tanio kupiła. Proste dodatki świetnie sprawdzą się w postaci kubeczków, ozdób do drinków, wiszących dekoracji i przekąsek. Pamiętaj, by Panna Młoda była szczególnie wyróżniona – czy to koroną, czy różkami, czy wianuszkiem. Dobrze by było, aby zaproszone osoby również posiadały motyw, który podkreśli cel spotkania.

termin wieczoru panieńskiego

Ważne jest, by termin również potwierdzić z Przyszłą Panną Młodą dużo, dużo wcześniej. Najlepiej, by to było około 3 tygodnie przed ślubem. Konieczne jest zaplanowanie wszystkiego wcześniej ze względu na to, że często popularne miejsca rezerwowane są z dużym wyprzedzeniem.  Jeśli termin będzie już znany, warto jak najszybciej poinformować nie tylko Przyszłą Pannę Młodą, ale także pozostałe zaproszone osoby.

WYBÓR MIEJSCA

Jeden z najważniejszych elementów! W dużej mierze to od niego zależy jak bardzo uda się ten wieczór. W tej kwestii najważniejsze jest to, co lubi i preferuje Przyszła Panna Młoda. Jeśli nie jest typem, który lubi chodzić po klubach – daruj sobie tę opcję. W końcu to jej wieczór i to jej ma się podobać, nawet jeśli Ty uwielbiasz disko w każdą sobotę. Oprócz preferencji Przyszłej, pod uwagę musisz wziąć:

 • budżet, jaki chcecie przeznaczyć na dane miejsce
 • wybrany motyw przewodni wieczoru
 • kwestię alkoholu i przekąsek w tym miejscu (czy obecność tam wiąże się z dodatkowymi wydatkami)
 • pogodę

Możliwości jest bardzo wiele – możecie zrobić party w ogrodzie, iść do klubu, zrobić domówkę, pojechać do SPA czy pojechać gdzieś za miasto i wynająć domek, albo nawet spędzić weekend zagranicą.

Nie wiesz jak zorganizować wieczór panieński? Sprawdź nasze porady

część spożywcza i alkoholowa

Jak zorganizować wieczór panieński bez smacznego jedzenia i drinków? No nie da się. Jeśli planujecie rozpocząć imprezę od posiadówki w domu, dobre przekąski i alkohol to obowiązek (chyba że Przyszła Panna Młoda jest w ciąży – wtedy jedzenie, jedzenie i jeszcze raz jedzenie). Warto wziąć pod uwagę gusta wszystkich uczestników – najlepiej by było zorganizować zrzutkę na alkohol i droższe jedzenie (np. sushi czy pizzę), a resztę przekąsek rozdzielić między zaproszone osoby. Idealnie sprawdzą się koreczki, domowej roboty ciasta, małe kanapeczki, sałatki. Do tego kolorowe drinki z palemkami i jest efekt!

Pamiętajcie, że drinki bywają zdradliwe, a mieszanie alkoholów niezbyt dobrze się kończy. Jeśli chcecie przeżyć ten wieczór do końca – warto porządnie zjeść i w odpowiednim momencie przystopować z alkoholem.

ATRAKCJE DLA PRZYSZŁEJ PANNY MŁODEJ

Chociaż ten temat będzie z pewnością szerzej opisywany w innym artykule, warto tutaj też zaznaczyć, iż atrakcje wieczoru panieńskiego to podstawa. Aby odpowiednio je dobrać, trzeba dobrze znać Przyszłą Pannę Młodą i jej dystans do siebie. Wiele jest historii, w których to Panna Młoda czuła się skrępowana i zażenowana sytuacją, w której namawiano ją na wygłupy, na które nie miała ochoty. Warto zatem mieć przygotowane kilka atrakcji – w razie gdy jedna nie przypadnie do gustu – zawsze zostają pozostałe. Jak zorganizować wieczór panieński by było wesoło? Oto kilka naszych propozycji:

 • Quiz na temat Pana Młodego – klasyk większości wieczorów panieńskich. Układacie różne pytania, nawet te bardziej intymne, Pan Młody wcześniej odpowiada, a wy porównujecie czy Panna Młoda dobrze zna przyszłego Małżonka.
 • Losowanie zadań – układacie pulę zadań, które następnie losuje Panna Młoda i musi wykonać – jeśli tego nie zrobi – kara w postaci karniaków!
 • Dynamiczne planszówki i gry – do najbardziej lubianych należą – 5 sekund, Taboo, Czarne Historie, Alkochińczyk, “Nigdy nie robiłam..”, Zgadnij kim jestem – przy nich gwarantowana zabawa!
 • Wyzwania na mieście – Lista zadań, które Panna Młoda musi wykonać na dworze? Brzmi nieźle! Przykładowe to zdjęcie z facetem w niebieskiej koszulce, postawienie drinka osobie z kręconymi włosami itp itd. Ogranicza Was tylko wyobraźnia (ale też nie szalejmy za bardzo)
 • Zbieranie życzeń od obcych osób do pamiętniczka – to świetna pamiątka dla Przyszłej Panny Młodej, a przy tym ubaw!

Sprawdzone zasad - jak zorganizować wieczór panieński

PREZENT DLA PRZYSZŁEJ PANNY MŁODEJ

Chociaż to kolejny i niemały wydatek, nie wypada o tym zapomnieć. Zazwyczaj prezenty takie są związane ze zmianą statusu cywilnego, zabawne, często z podtekstem erotycznym.  Może być to:

Przepis na to, jak zorganizować wieczór panieński może wydawać się skomplikowany, jednak wcale tak nie jest. Wystarczy pamiętać o powyższych punktach a wszyscy goście z pewnością będą się dobrze bawić. Pochwalcie się swoimi historiami w komentarzach – jesteśmy bardzo ciekawi!

ZOBACZ TAKŻE: